Sıfır Atık Projesi Kompost Makinası

Sıfır Atık Projesi Kompost Makinası
Sıfır Atık Projesi Kompost Makinası

Atıkların çevreye verdiği zararları azaltmak ve geri dönüşebilen malzemelerden maksimum fayda sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi'nin" bir parçası olan Kompost Makinası bir çok resmi kurum tarafından devreye alınmaya başladı.

Kompost Nedir? Kompost Kullanım Alanları Nelerdir?

Yemekhane ve ofis katlarından toplanan katı yemek atıkları artık çöpe atılmak yerine devlet dairelerinde bulunan kompost makinasına atılarak organik gübre elde edilecek. Bu şekilde hem katı yemek atıklarının geri dönüşümü sağlanacak hem de park ve bahçelerde kullanılan organik gübreler ücretsiz olarak elde edilecek.

Makinaya atılan organik atıklara bir miktar talaş eklenerek organik karışım elde edilecek. Elde edilen karışım makina tarafından yaklaşık on dört gün yavaş yavaş karıştırılarak uygun ortam şartlarında kompost elde edilmiş olacak.

Bu proje ile 2023 yılına kadar atıklardan geri kazanım oranın yüzde 35 ulaşması bekleniyor. Topluma kaynağında ayrıştırma bilinci kazandırılmasıyla birlikte ayrışan katı yemek miktarı artacağından sürdürülebilir organik gübre elde etmek mümkün olacak.

Aşağıda İSTAÇ tarafından hazırlanan Sıfır Atık bilgilendirme videosunu izleyebilirsiniz.