Sıfır Atık Projesi Kompost Makinası

Sıfır Atık Projesi Kompost Makinası
Sıfır Atık Projesi Kompost Makinası

Atıkların çevreye verdiği zararları azaltmak ve geri dönüşebilen malzemelerden maksimum fayda sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi'nin" bir parçası olan Kompost Makinası bir çok resmi kurum tarafından devreye alınmaya başladı.

Kompost Nedir? Kompost Kullanım Alanları Nelerdir?

Yemekhane ve ofis katlarından toplanan katı yemek atıkları artık çöpe atılmak yerine devlet dairelerinde bulunan kompost makinasına atılarak organik gübre elde edilecek. Bu şekilde hem katı yemek atıklarının geri dönüşümü sağlanacak hem de park ve bahçelerde kullanılan organik gübreler ücretsiz olarak elde edilecek.

Makinaya atılan organik atıklara bir miktar talaş eklenerek organik karışım elde edilecek. Elde edilen karışım makina tarafından yaklaşık on dört gün yavaş yavaş karıştırılarak uygun ortam şartlarında kompost elde edilmiş olacak.

Bu proje ile 2023 yılına kadar atıklardan geri kazanım oranın yüzde 35 ulaşması bekleniyor. Topluma kaynağında ayrıştırma bilinci kazandırılmasıyla birlikte ayrışan katı yemek miktarı artacağından sürdürülebilir organik gübre elde etmek mümkün olacak.

Aşağıda İSTAÇ tarafından hazırlanan Sıfır Atık bilgilendirme videosunu izleyebilirsiniz.

Ahmet Akbulut (Ziyaretçi), 01 Mar 2019
Merhabalar ben kompost makinası sorumlusuyum firma makinanın oda sıcaklığında çalışmasını istiyor böyle bir zorunluluk varmı acaba
NM Makine (Ziyaretçi), 12 Mar 2019
Makinaların yapım ve kullanım şartları dış ortamdır. Oda sıcaklık şartının istenmesi makina tasarımı ve proses bilgi eksikliğindendir.
Tuğba (Ziyaretçi), 17 Mar 2019
Merhaba ben firmaya ulasmaya calisiyorum , daha fazla bilgi almak istiyorum yardimci olur musunuz lutfen Tug*@gmail.com
Janil (Ziyaretçi), 08 Tem 2019
Merhaba kompost makinesi hangi cins gübre üretiyor? 4 çeşit gübre varmis üre, organik, çim ve kompozit.
rize bilsem (Ziyaretçi), 27 Eyl 2019
RİZE FATMA-NURİ ERKAN BİLİM VE SANAT MERKEZİNDE YÜRÜTÜLECEK BİR PROJE İÇİN KOMPOST MAKİNESİNE İHTİYACIMIZ VAR. KURUMUMUZ AYNI ZAMANDA BELEDİYENİN BİLİM MERKEZİ OLARAK DA KULLANILMAKTADIR.
KOMPOST MAKİNESİ İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİYE NEREDEN ULAŞABİLİRİZ.
YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Ayşe (Ziyaretçi), 14 Ara 2020
Merhaba ben firmaya ulaşarak, daha detaylı bilgi almak istiyorum. Yardımcı olur musunuz? mail adresim: .....nazbolat@gmail.com
5 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.