Onan Danışmanlık

Teknolojiye Ayak Uyduran Elektrikli Otomobiller

Teknolojiye Ayak Uyduran Elektrikli Otomobiller
Teknolojiye Ayak Uyduran Elektrikli Otomobiller

Dünya üzerinde pek çok farklı yakıt çeşidi araçlarda kullanılmaktadır. Ancak kullanılmakta olan fosil yakıtlardan dolayı yaşanan çevre kirliliği ve yakıt sıkıntıları gibi sebepler ile dünyanın gelişmiş ülkelerinde artık bu tarz yakıtlar ile ilgili olarak çalışmalar azaltılmaya başlamıştır. Artık otomobil tasarımcıları ve araştırmacılar çalışmalarını elektrikli otomobil gibi seçeneklere yöneltmeye başlamıştır. Dünyanın önce gelen otomobil markalarının birçoğu bu konuda çalışmalar yürütmekte ve elektrikli otomobiller piyasaya sürmektedir. Özellikle bir marka bu konuda yaptığı çalışmalar ile dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Tesla markası üretmiş olduğu elektrikli otomobil modelleri ile bu konuda çığır açmış durumdadır. Yüksek performanslı ve üst segment otomobillerin elektrikli olarak üretilebildiğinin Tesla tarafından ortaya konması ile çok daha büyük gelişmelerin yaşanabileceği görülmektedir. Tesla’nın üretmiş olduğu otomobillerin kalitesi ve özellikleri ile beraber elektrikli araçlar ile ilgili yeni bir dünya oluşmuştur.

Yerli Üretim Elektrikli Otomobil

Elektrikli otomobil konusunda dünyanın büyük otomobil üreticileri büyük ilerleme sağlamış durumdadır. Pek çok otomobil üreticisi gerekli çalışmalarını devam ettirmekte ve fosil yakıt tüketen araçların yerine elektrikle çalışan arabaları piyasaya sürmektedir. Bu araçlar ile ilgili olarak çalışmaların yapılmasının bir diğer nedeni de bazı ülkelerin kendi belirledikleri tarih sonrasında ülkelerinde fosil yakıtlı araç kullanmayı yasaklayacak olmalarıdır. Gerekli çevre bilincine sahip olan ülkeler bu konuda çalışmalar yürütmekte ve kanuni düzenlemeler yapmaktadır. Bu ülkelerde belirlenen tarihler sonrasında artık fosil yakıtlı araçların yerini tamamen elektrikli otomobiller alacaktır diyebiliriz. Ülkemizde de bu konuda çalışmalar yürütülmektedir. Tasarım ve prototip çalışmaları yürütülen yerli üretim otomobiller ile ilgili olarak seri üretim çalışmaları ve testler devam etmektedir. Konu ile ilgili olarak ülkemizde faaliyet gösteren otomobil üreticileri gerekli çalışmaları yapmaktadır. Bu yerli otomobillerin içerisinde de elektrikli motorlar tercih edilecektir. Geçtiğimiz günlerde Tesla otomobillerinin sahibi ve tasarımcısı Elon Musk ülkemize bir ziyarette bulunmuş ve bir takım görüşmeler yapmıştır. Bu görüşmelerin elektrikli yerli otomobil projesi ile ilgili olduğu konuşulmaya başlamıştı. Tesla’nın üreticilerinden bu konudaki tecrübelerin paylaşılacağı ve elektrikli yerli otomobillerin üretiminin hızlanacağı söylentiler arasında bulunmaktadır.

Elektrikli Otomobil Şarj Noktaları

Tesla otomobillerinin sahibi tarafından yapılan ziyaretten sonra bir gizli anlaşmanın yapıldığı konuşulan konular arasında yer almaktaydı. Daha sonradan çıkan haberler ile konu netleşti. Tesla ile anlaşma imzalayan bir firma bu konuda açıklama yaparak konuyu netliğe kavuşturdu. Elektrikli otomobiller için gerekli olan ve ülkemizde yavaş yavaş kurulmaya başlayan elektrikli şarj noktalarının üretimi ile ilgili olarak çalışmalar yapılacağı bu firma tarafından yapılan açıklamalarda belirtilmekteydi. Ülkemizde elektrikli otomobil şarj noktalarından belli yerlerde bulunmakta olup bu konuda özellikle kamu kurumlarımızın genişletme çalışmaları devam etmektedir. Ancak yerli otomobil üretiminin hızlanması ile birlikte artık çok daha geniş alanlarda bu şarj istasyonlarına ihtiyaç olacağı bir gerçektir. Araçların bir yerden başka bir yere giderken ya da akşamları şarj olmasını istiyorsak mutlaka bu şarj istasyonlarına ihtiyaç bulunmaktadır. Şu an ülkemizde her yerde bulunan benzin istasyonlarının yerini elektrikli şarj istasyonları almaya başlamaktadır. Tesla ile belirtilen firma arasında yapılan anlaşma ile de Ac/Dc elektrikli şarj istasyonlarının üretim ve montaj işlemleri için imzalandığı açıklamada belirtilmektedir. Bu açıklama doğrultusunda şu an piyasada bulunan ve çok daha büyük ilerlemeler yaşayacak olan elektrikli otomobil modelleri için gerekli olan şarj istasyonların ihtiyaç doğrultusunda yaygınlaşacağı anlaşılmaktadır. Özellikle şehir dışı alanlarda otomobil sahiplerinin sorun yaşamaması için belli noktalara konulması gereken bu şarj noktalarının bu gizli anlaşma ile üretim ve montajının yapılacağı görülmektedir.

2 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.