İçten Yanmalı Motorlarda Motor Yağına Su Kaçması Neden Olur?

İçten Yanmalı Motorlarda Motor Yağına Su Kaçması Neden Olur?
İçten Yanmalı Motorlarda Motor Yağına Su Kaçması Neden Olur?

Motor içerisinde hareketli parçaların daha verimli çalışması ve aşınmaya maruz kalmadan uzun yıllar zarar görmeden işlevini yerine getirmesi için yağ kullanılır. İçten yanmalı motorlarda kullanılan yağlar aracın markasına ve modeline göre değişir. Her araç için ideal bir yağ türü vardır. Yağlama sisteminin ana elemanı olan yağ, motorlar için hayati önem taşıyan bir akışkandır. 
Soğutma sisteminde kullanılan su ve yağlama sisteminde kullanılan yağ, normal şartlar altında birbirine karışmaz ve farklı hatlarda dolaşır. Şayet motorunuzda su ve yağ birbirine karışmış ise önemli bir sorun olduğundan bahsedebiliriz. Kimi zaman bu sorun silindir kapak contasının zarar görmesi sonucunda kimi zaman da motor yağ soğutucusu arızası ile ortaya çıkar. İçerikte motor yağına su karışması ve motor suyuna yağ karışması neden olur? belirtileri nasıl anlaşılır? gibi konulara değineceğiz. 

Motor Yağına Neden Su Karışır?

 • Silindir Kapak Contasının Zarar Görmesi

Silindir kapak contasının görevi, silindirler içerisine dış ortamdan herhangi bir yabancı maddenin girişinin engellenmesidir. Silindir kapağı ile silindirler arasına konumlandırılan bu conta sayesinde, silindir içerisine su, kir, toz, motor yağı, vb. istenmeyen ürünler alınmaz. Kapak contası yüksek ısıl ve basınç değerlerine dayanıklıdır. Genellikle sac, kauçuk veya karbon malzemelerden imal edilirler. Eğer silindir kapak contası işlevini yerine getiremez ve sızıntıya sebebiyet verirse, silindirler içerisinde su ve yağ birbirine karışabilir. Dolayısıyla motorda hem düşük devirlerde hem de yüksek devirlerde hararet gözlemlenir. Motor performansı olumsuz etkilenir, yakıt tüketimi artar ve mekanik parçaların kullanım ömrü azalır.

Arıza Belirtileri Nelerdir?

 • Silindir contasının yıpranması, yanması, oksitlenmesi, yırtılması ve zarar görmesi sonucu aracın rölanti devrinde ani dalgalanmalar olur. 
 • Soğutma suyuna yağ karışır. Motordaki su haznesi açılıp kontrol edildiğinde soğutma suyuna yağ karışıp karışmadığı anlaşılabilir.
 • Araç kompresördeki kaçaklar sebebiyle performansını kaybeder ve çekiş gücü düşer.
 • Hararet çubuğu yükselir ve buna bağlı olarak soğutma sistemi içerisinde su eksilmesi olur. Su eksilmesi, su deposundaki azalma miktarıyla anlaşılabilir. 
 • Eğer yağ ve su birbirine karışmışsa, motor yağı kontrol edildiğinde köpürmeler ve kabarcıklar olduğu görülebilir. 

Silidir kapak contasının zarar görmesi ile bu belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Contanın bir an önce değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde daha büyük mekanik sorunlarla karşılaşılabilir. Radyatördeki su kanalları tıkanabilir, silindirler zarar görebilir ve egzoz sisteminde büyük sorunlar meydana gelebilir.

 • Motor Yağ Soğutucu Arızası

Hem benzinli araçlarda hem de dizel araçlarda bulunan motor yağ soğutucusu, motor yağının ideal sıcaklık aralığında kalmasını sağlayan bir ekipmandır. Şayet motor yağ soğutucusu arızalanırsa soğutma sistemine yağ karışabilir. Buna bağlı olarak da yağ, yüksek ısı değerlerine ulaşır ve dolaşımı tıkayabilir. Dolayısıyla araçta hararet artışı, performans kaybı, yüksek yakıt tüketimi gibi sorunlar doğurur.

Arıza Belirtileri Nelerdir?

 • Motor yağında sürekli eksilme gözlenir.
 • Radyatördeki su seviyesi artar. Rengi çamurumsu bir hal alır.
 • Hararet artışı olur.
   
8 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.