Pellet Nedir? Nasıl Üretilir?

Pellet Nedir? Nasıl Üretilir?
Pellet Nedir? Nasıl Üretilir?

Enerji kaynakları tükenmeye yüz tutan dünyamızda alternatif enerji kaynakları üretilmeye çalışılmakta bu konuda bilim insanları oldukça başarılı olmaktadır. Son dönemin en doğal enerji kaynaklarından birisi olarak nitelendirilen pellet odun türünden elde edilip çeşitli işlemlere tabi tutularak ortaya çıkartılmış olan yakıt parçacıklarıdır. Pellet üretiminde en çok dikkat çeken nokta kullanıma hazır olan temiz odunların değil daha çok atık durumdaki odunların kullanılmasıdır. Bu yönüyle birlikte hem enerji kaynaklarının azalmış olduğu günümüzde alternatif bir enerji kaynağı oluşturulmakta hem de çöp olarak nitelendirilen odun atıklarının odun parçacıklarının işlemlere tabi tutularak yeni bir yakıta dönüştürülmesidir. Bu şekilde iki farklı avantajı bünyesinde taşıyan pellet odun atıklarının çok ince bir şekilde makinelerde öğütülerek talaş tozu haline getirilmesi ile üretilmektedir. Elde edilen talaş tozları yüksek derecelerdeki fırınlarda kurtulmaktadır. Kurutma işlemi oldukça önemlidir çünkü pellet dediğimiz odun atıklarının bünyesinde yer alan nem kurutma işlemi sırasında büyük oranda ortadan kaybolmaktadır. Nem ortadan kaybolduğu için çok daha kaliteli bir şekilde yanma meydana getirilecek olan pelletin imalatında yer alan son aşama fırında kurutulan toz odun parçalarının yüksek oranda preslenerek basınç altında şekillendirilmesidir. Presten çıkartılmış olan ürünler silindir şeklinde kesilerek paketlenip satışa sunulmaktadır.

Pellet Özellikleri Nelerdir?

Fırınlama sırasında nemi büyük oranda arındırılmış olan pellet sadece yüzde 7 ile 12 arasında nem içermektedir. Kuru odunla kıyaslandığında oldukça düşük olan nem miktarı yanma sırasında kalori artışını ortaya çıkartacağından dolayı çok daha kaliteli bir şekilde ısıtma meydana getirecektir. Elde edilmiş olan pellet parçacıkları normal bir odunla kıyaslandığında % 300 oranında daha fazla ısı vermektedir. Bu şekilde iç mekânların ısıtılması için son derece ideal olan pellet silindir şeklinde imal edildiği için kolay bir kullanım da ortaya çıkartmaktadır. Kalori değeri 4500 kcal / kilograma kadar çıkabilmektedir. Yanma sırasında karbondioksit üretmeyen pellet son derece temiz ve çevre dostu bir yakıt türüdür. Tamamen doğal ürünlerden elde edildiği için sürdürülebilir enerji sınıfında yer almaktadır. Fabrikalarda işlem görmekte olan ağaç artıklarından veya odun ve kereste satışı imalatı yapmakta olan fabrikalardan toplanan atıklarla üretildiğinden dolayı son derece düşük imalat gideri oluşturmaktadır. Katı yakıtın kullanılabildiği kalorifer, soba, şömine gibi bütün unsurlarda devreye girebilmektedir. Yanma süresi oduna göre çok daha uzun olduğundan dolayı % 90 oranında daha verimli olan bir yakıt türüdür.

Pelletin Avantajları Nelerdir?

%100 doğal unsurlardan elde edildiği için ekstra masraf ve çevre gideri çıkarmamaktadır. Fosil yakıt tüketimini azaltmakla beraber öz sermayeye artırmaktadır. Sürdürülebilir enerji sınıfında yer aldığı için uzun ömürlü bir kullanım ortaya çıkartmaktadır. Pellet çevre ve insan sağlığına en uygun olan katı yakıt türü olarak dikkat çekmektedir. Karbondioksit oranı son derece düşük olmakla beraber yanmadan sonra binde 6 oranında kül bıraktığı için diğer bütün yakıtların yanında pek çok avantajı bünyesinde taşımaktadır. İçerisinde plastik veya kimyasal türevi bulunmadığından dolayı kurum oluşturmayıp bacaları tıkamamaktadır. Üretim kolaylığı ve rafine edilmesi en pratik olan enerji yakıt türüdür. Odunla kıyaslandığında hacim bakımından çok daha az yer tuttuğundan dolayı özellikle depolama açısından daha avantajlıdır. Ozon tabakasını delen karbondioksit salınımı minimum seviyelerde yer almakla beraber sızıntı durumlarında insan sağlığını diğer katı yakıtlara göre çok daha az miktarda tehdit etmektedir. Kömür gibi zehirleme yapmayan pellet oldukça ekonomik fiyatlara pazarlanabildiğinden dolayı ülke ekonomisine de büyük bir girdi sağlamaktadır.