Onan Danışmanlık

Kataforez Kaplama Hangi Alanlarda Nasıl Kullanılır?

Kataforez Kaplama Hangi Alanlarda Nasıl Kullanılır?
Kataforez Kaplama Hangi Alanlarda Nasıl Kullanılır?

Bir tür boya kaplama sistemi olarak ortaya çıkmış olan kataforez kaplama farklı özellikleriyle diğer boya kaplama sistemlerine ve yöntemlerine göre çeşitli noktalardan avantajlı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Öncelikle su bazlı astar özelliğe sahip bir boya kaplama türü olması ve elektrokimya ilkelerine ters düşmeyen yapısı sayesinde şekli ne olursa olsun cisimlerin en iyi şekilde boya kaplamalarının yapılması noktasında en başarılı yöntemlerden olmaktadır. Diğer boya kaplama yöntemleri ile kıyaslandığında sıklıkla tercih ediliyor olmasının en temel sebepleri yüksek korozyon direncine sahip olması, geri kazanım özellikleri sayesinde verimlilik açısından en iyi alternatif sayılması, su bazlı bir boya olmasından dolayı uygulama sırasında ve sonrasında çevre kirliğinin minimum oranda etkilenmesine sebep olması gibi özellikler olmaktadır. Bunların dışında kataforez kaplamanın diğer boya sistemleri ile kıyaslandığında yangın riskinin en az olduğu kaplama sistemi olması kataforez kaplamanın otomotiv sektörü başta olmak üzere boya kaplamalarının yapıldığı her sektörde tercih edilir bir hale gelmesini sağlamıştır.

Kataforez Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Teknik özellikleri bakımından diğer boya kaplama yöntemleri ile kıyaslandığında oldukça başarılı sonuçlar vermekte olan kataforez kaplama aynı zamanda kendi içinde de sahip olduğu nitelikleri ile avantajlı bir boya kaplama sistemi olmaktadır. Elektrokimya bilgisinden gelen köklerinden dolayı sektör içinde aynı zamanda elektro kaplama olarak da adlandırılmakta olan bu kaplama çeşidi özellikle geometrik olarak belirli bir düzen içinde bulunmayan nesnelerin, metal parçalarının boyanmasında en yüksek başarının elde edilmesini sağlar. Bunu yaparken dışarıdan gelecek etkilerle meydana gelen korozyondan da metal parçaları korumakta olan bu boya kaplama türü özelliklerinden dolayı jantların boyanması, radyatörlerin, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi eşyaların boyanmasında da sıklıkla tercih ediliyor.

Homojen bir film kalınlığına sahip olan ve özellikle metal parçaların kaynak yapılmış olan bölgelerinin boyanmasında yüksek performans ortaya koyan bu kaplama sisteminin sıklıkla tercih ediliyor olmasındaki en büyük avantajlardan biri de üretim sürecinde kazandırdığı hız olmaktadır. Sıfıra çok yakın bir kayıp vermesiyle neredeyse kusursuz bir çalışma yapılmasını sağlayan bu kaplamada su bazlı ve düşük solvent içeriğine sahip bir sistemin kullanılması çevre kirliliğinin önüne geçilmesini de sağlar.

Kataforez Kaplama Uygulaması Teknik Olarak Nasıl Çalışır?

Yukarıda sayılmış olan özelliklerine ek olarak insan sağlığını olumsuz yönde etkilemede ve yangın tehlikesinin ortaya çıkmasında mümkün olan en düşük etkilerle ortaya çıkan kataforez kaplama metal parçaların paslanmaya karşı yüksek oranda dirençli olmasını sağlayarak da avantajlı olmaktadır. Özellikle metal parçaların boya kaplamalarında son aşama kaplamaları için uyum noktasında en iyi sonucunda elde edildiği sistem bu olmaktadır. Tüm bu özellikleriyle sahip olduğu avantajları dikkat çeken bu boya kaplamasının teknik özellikleri bütün bu avantajların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Kataforez işlemi sırasında reçine, fenoksi propanol, pigment pasta, asetik asit ve bütil glikol gibi kimyasallar kullanılmaktadır. Sistem içinde kullanılan tüm araçların güvenliği sağlayacak şekilde yalıtımlı olmasına ve elektrik iletmeyen maddelerin burada tercih edilmesine dikkat edilmektedir.

2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.