Onan Danışmanlık

Büyük Boy 3B Yazıcı İle Üretilen Karbon Elyaf Takviyeli Denizaltı

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, ABD donanması özel kuvvetleri (SEALs) için 3B yazıcı ile üretilen denizaltı gövdesi projesinde ABD Donanması ile birlikte çalışıyor.

ABD Enerji Bakanlığı - Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Dairesi, Donanma'nın Teknoloji Laboratuvarı ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı Üretim Tesisi (ORNL MDF, Oak Ridge, TN, ABD) iş birliğinde ordunun ilk 3B baskılı denizaltı gövdesini üreteceğini bildirdi.

Proje, SEALs Teslim Aracı (SDV) adı verilen su altında kalabilen askeri araçtan esinlenmiştir. SDV'ler genellikle SEALs ve ekipmanlarını özel görevlerde taşımak için kullanılır. Gelecekte, bu araçların daha hızlı üretilmesi ve her donanma görevini desteklemek için yeni fonksiyonlara sahip olması gerekecektir.

Proje ekibinden ilk etapta karbon elyaf takviyeli kompozit malzemeden yapılmış 30 feet'lik bir konsept oluşturmaları istenmiştir. Ekip, işi tamamlamak için Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı Üretim Tesisinde bulunan Büyük Alanlı Katmanlı İmalat (BAAM) cihazını yani büyük boy 3B yazıcıyı kullanmıştır ve konsepti yalnızca dört hafta içerisinde tamamlamıştır. Bu büyük boy yazıcıda kırpılmış karbon elyaflarla takviye edilmiş termoplastik reçine ile katmanlı imalat gerçekleştirmektedir.

Normalde metalden üretilen bir SDV gövdesinin maliyeti 600.000 - 800.000 $ arasında değişir ve üretimi tahmini olarak 3-5 ay sürer. 3B yazıcı kullanılması, gövde üretim maliyetlerini %90 azaltmış ve üretim süresini bir aydan daha kısa süreye indirmiştir.

Projenin ikinci aşamasında, Deniz Kuvvetleri; gövdenin su geçirmeyen ikinci bir versiyonunu üretip ABD'deki NAVSEA Carderock Division, MD'de bulunan dalga havuzunda bir dizi testler gerçekleştirecektir. Burası, gemilerin ve denizaltıların okyanusta karşılaşabileceği en zorlu koşulları simüle eden bir test merkezidir.

Donanma filosunda kullanılacak prototiplerin 2019 gibi erken bir tarihte tamamlanması hedeflenmektedir.

10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.