Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine mühendislik, klonlama, kopyalama

 

İnsanlığın varoluşundan bu yana yaratılmış her türlü icat birer mühendislik ürünüdür. Farklı alanlarda edinilen bilgilerin bir araya getirilerek teklikten bütünlüğe ulaşmak olarak nitelendirilebilecek mühendislik, içinde yaşadığımız bilim ve teknoloji çağında olduğu kadar geçmiş yüzyıllarda da kendisini üst düzeyde belli etmiştir. Temelde yaşamın daha kolay bir hal alması meydana getirilen ürünler, aynı zamanda sürekli olarak bir adım ileriye gidişe ve oluşturulacak yeni icadın yapımında daha pratik bir yol izlenmesine imkan vermektedir. Bu durumun mümkün olabilmesi için insanların yaratılan her ürünün işlem sürecini en ince detayına kadar takip etmesi ve farklı kaynaklardan edinilen bilgilerin nasıl daha efektif olarak çözümlenebileceğini de algılayabilmesi gerekmektedir. İşte tam da bu noktada tersine mühendislik kavramı ortaya çıkarak, farklı kişi veya kişilerin çalışmalarının bütünlükten tekilliğe gidiş yöntemi ile açıklanması ve detaylandırılması gereksinimi oluşmaktadır.

Tersine mühendislik nedir sorusunun cevabı kısaca çözümleme olarak verilebilmektedir. İster teknolojik bir icat gibi somut ister de bir bilgisayar yazılımı gibi soyut olsun, her ürün konunun uzmanları tarafından incelenerek oluşum süreci hakkında detaylı bilgiye ulaşımı sağlayabilmektedir. Bu ilk anda bilgi hırsızlığı veya farklı icatlar için kolaya kaçma olarak düşünülebilse de, durum bundan tamamı ile farklıdır. Mühendisliğin temel amaçlarından olan hep daha farklı yönlerden çözüme ulaşma çabasının düşünce ve uygulama safhası ancak ve ancak bu şekilde etkin olarak uygulanabilmektedir. Tersine mühendislik metotlarının pek çok ana yayın organında tartışma ve paylaşım konusu olarak yer alması da, genel bilim dünyasının bu olguya ne denli sıcak baktığının kanıtı durumundadır.

Tersine mühendisliğin kullanım alanları yalnızca öğrenim bazında faydalı gibi gözükse de, herhangi somut veya soyut bir ürünün hatalarının giderilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Dıştan bakıldığında kusursuz ve stabil şekilde çalışma gösteren bir ürünün bu şekilde detaylarına inildiğinde, işleyişi yavaşlatan veya ortaya hata veya hatalar çıkarabilecek ayrıntılar açıkça görülebilmektedir. Kusursuz olana ulaşma arzusu, başarılı bir mühendisin meslek hayatı boyunca edinmesi gereken en önemli ilkelerden birisi olmalı ve bu düşünceden asla vazgeçilmemelidir.

Tersine mühendislik yaptınız mı? Başarılı bir sonuca ulaşabildiniz mi?

Etiketler