Onan Danışmanlık

Radyasyona Karşı Kalkan Görevi Gören Boya

Radyasyona Karşı Kalkan Görevi Gören Boya
Radyasyona Karşı Kalkan Görevi Gören Boya

Gelişen teknolojiler ile beraber elektronik cihazların kullanım sıklığı ve bu cihazların çeşitliliği de artıyor. Bu cihazların radyasyon yayması bizim evimizde, iş yerimizde hatta dışarıda yürürken bile radyasyona maruz kalmamıza neden oluyor. Radyasyon elektromanyetik dalgalardan oluşan ve insanlara kalıcı zararlar veren tehlikeli manyetik dalgalardır. Bu dalgalar belirli değerlerin üzerinde olduktan sonra dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Evimizde kullandığımız bilgisayar, mikrodalga fırın, bilgisayar, telefon, müzik setleri gibi cihazlar radyasyon yayar. Bu cihazların uzun süreli aktif olarak kullanılması ev içerisinde bulunan herkesin bu radyasyondan etkilenmesine neden olur. Radyasyonun etkileri hemen belirtiler göstermez. Özellikle uzun yıllar boyunca dikkatsizce yapılan teknolojik harcamalar ve kontrolsüzce kullanılan bu ürünler beraberinde hem bize hem de çevremizdekilere zarar verebilir. Radyasyondan kaynaklı bu zararları yok etmek ise tamamen elimizde. 

Özellikle kapalı alanlarda maruz kalınan radyasyonu engellemek için yeni üretilen boyalar ile bu sorunu ortadan kaldırmak artık çok kolay. Ülkemizde de henüz üretilmiş ve kullanım alanları giderek artan radyasyon önleyici boyalar ile evin içerisinde oluşan ya da evin dışarısından gelen radyasyon dalgalarını yok edebiliriz. Bu boyalar bize zarar veren radyasyonu absorbe ederek bizim için adeta bir kalkan görevi görür. Boyanın içeriğinde zarar verecek herhangi bir etken madde bulunmaz. Sadece düşük emisyonun sağlanması için çok az oranda VOB bulunmaktadır. Bu boyalar tıpkı diğer boya türleri gibi kolaylıkla yüzeylere rulo yardımıyla sürülebilir. Korozyon dayanımlar oldukça yüksektir. Özellikle frekans seviyesi yüksek alanlarda da %100 güvenlik sağlarlar. Pek çok uygulama alanları bulunmaktadır. Baz istasyonları, televizyonların ve radyo vericilerinin antenlerine karşı yüksek koruma sağlarlar. Beslenme ve güç kaynaklarının oluşturduğu elektromanyetik dalgalardan korur.  Endüstrilerde ise kablosuz ağlardan yapılacak bilgi hırsızlıklarının önüne geçer. Hassas ve özel tıbbi cihazlar bu boyalar ile boyanarak onların muhafazalarını arttırır. Kayıt stüdyolarında oluşabilecek indüksiyonlar ve karışıklıkların engellenmesi bu boyalar sayesinde olur. 

Bu boyalar tercihe göre tek katlı ya da 2 katlı olarak sürülebilir. Tek katlı sürülen boyalar %90 koruma sağlarken iki katlı sürülen boyalar ise %99 koruma sağlarlar. Radyasyon olan bir bölgede evin herhangi bir duvarını bu boyalar ile boyamak yeterli olacaktır. Evin çatısında baz istasyonu bulunan bir yerde tavanın bu boya ile boyanması yeterli olacaktır.

5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.