Onan Danışmanlık

İsrail Hava Kuvvetleri Apache Saldırı Helikopterleri'nin Hizmetten Alınma Kararından Vazgeçiyor 

İsrail Hava Kuvvetleri Apache Saldırı Helikopterleri'nin Hizmetten Alınma Kararından Vazgeçiyor 


Pazar günü İsrail Hava Kuvvetleri, Ağustos ayı başlarında gerçekleşen kazada bir pilotun ölümü ve yardımcı pilotun kritik bir şekilde yaralanması sonucunda üç aydır süregelen Apache saldırı helikopterlerinin hizmetten alınma kararından vazgeçti.

22 Ekim'de yapılan bir açıklamada Hava Kuvvetleri, ilk Apache’lerin test uçuşundan döndüğünü ve uzman araştırmacıların da önerileri doğrultusunda kademeli olarak tüm helikopterlerin operasyonlara dahil olacağını açıkladı. Açıklamada Ağustos ayındaki kaza ile ilgili hiçbir bilgi verilmediği gibi, tüm hava taşıtlarının görevlerine başlamadan önce, kaza ile ilgili herhangi bir bilginin verileceği de belirtilmemektedir.

Ancak İsrail'in Walla haber servisinde deneyimli bir askeri muhabir olan Amir Bohbot kazanın bir yönlendirme hatası olduğunu söylüyor. Bohbot aynı zamanda Amerikan Ordusunun, Afganistan'daki görev sırasında AH-64D helikopterinin de benzer bir yönlendirme kazası yaşayarak yere çakıldığını söyledi ancak İsrail Hava Ordusu'nun kazası ile ilgili detaylı bir bilgi vermedi.

Geçen Ağustos ayındaki ölümlü kazada daha eski bir model olan AH-64A modeli ve Haziran ayının başında ise AH-64D Apache Longbow helikopterin kaza yaptığı biliniyor ve araştırmacılar sorunun arka rotor makarası bıçağında olduğunu açıklamıştı.

Haziran ayındaki kaza sonrasında İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Eshel tüm Apache filosu için hizmetten alınmalarını ve Haziran ayı sonlarına doğru ise helikopterlerin önerilen kullanım ömrünün %80'ini doldurduktan sonra uçmamaları ve düzenli aralıklarla tüm rotor makarası bıçaklarına x-ray taraması yapılması kararını almıştı.

Uçakların hizmetten alınmasından hemen sonra kaza gerçekleştiği sırada (pilotun ve yardımcı pilotun arızayı bildirdikten birkaç dakika sonra) pilotların helikopteri indirmeye çalıştıkları açıklandı.

Hava Kuvvetleri ise her iki kazanın birbiri ile alakalı olmadığı konusunda net açıklamalarda bulunuyorlar.

Amerikan Apache’ler için ana yüklenicisi olan Boeing ise bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. İsrail'in Apache helikopterlerini satın almaları AH-64A modelleri ile 1990 yılında başladı ve günümüzde AH-64D modellerini kullanıyorlar.

14 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.