Onan Danışmanlık

Malezya'nın Atıkları Elektriğe Dönüştürülüyor

Malezya'nın Atıkları Elektriğe Dönüştürülüyor
Resim - GE

Malezyalı genel elektrik dağıtıcısı ve hizmet ortağı Dana Engineering, kendi biyogaz projeleri için Concord Green Energy (CGE) firmasına altı adet Jenbacher Type 4 gaz motoru sağladığı sözleşmeyi imzaladı.

CGE ise dört Federal Toprak Geliştirme Yetkilisinin (FELDA) palmiye yağı değirmenleri tarafından tahliye edilen atıklarından (POME) 5.6 MW elektrik üretmek için çeşitli projeler geliştiriyor.

FELDA toprak geliştirme projeleri, tarımsal etkinlikler, sektörel ve ticari sosyal ekonomi gibi işleri yürütmek için 1956 yılında kurulmuştur.

POME, ham palmiye yağ üretim sürecinin bir yan ürünüdür ve oldukça organik bir içeriğe sahip olduğundan biyogaz üretimi açısından harika bir kaynaktır. Anaerobik fermantasyon yoluyla POME'den biyogaz (metan ve karbondioksit karışımı) üretilmekte ve ardından bu gaz, depolandıktan sonra elektrik üretmek için Jenbacher motorlarına yönlendirilmektedir.

Concord Green Energy CEO'su "FELDA'nın palmiye yağı değirmenlerinin tahliye ettiği atıkları atmak yerine, bu atıkları elektrik üretimi gibi bize yararlı bir şeye dönüştürme imkanımız oluyor" diyor.

Motorlar tarafından üretilen fazla enerji ise satılabilecek veya ulusal şebekeye dahil edilebilecek.

Motor üreticisi olan GE: "Biyogazda sahip olduğumuz Tip 4 filomuzun %98 oranında güvenilirliği bulunuyor ve bu da, kullanıcıların elektrik üretmelerine ve bu yenilenebilinir kaynak ile şebekeyi beslemelerine olanak tanıyor."

Dana Engineering aynı zamanda Jenbacher birimlerinin kurulumu, mühendislik desteği, yedek parça temini ve genel ünitelerinin bakımı gibi çeşitli tam donanımlı elektrik tesisi mühendisliği çözümleri sunmaktadır.

7 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.