Onan Danışmanlık

Kolombiya 250 Milyon Dolarlık Atık Enerji Sözleşmesini Erteledi

Kolombiya 250 Milyon Dolarlık Atık Enerji Sözleşmesini Erteledi
©Vitalogic RSU

Kolombiya Bucaramanga'da atık enerji tesisi kurmak için yapmış oldukları 250 milyon dolarlık sözleşmeyi erteledi. 

BN Americas tarafından hazırlanan rapora göre şehirdeki katı atık yönetimi için hazırlanan sözleşme VITALOGIC RSU firmasına verilecekti.

Meclis ise yakın zamanda bu satın alma sürecini eleştirdi ve yetkili kurumlardan projenin incelenmesini talep etti. Ancak şirket ise "hijyen ile ilgili acil bir durum" beyanı ile katı atık sahasının dolumunun şehir tarafından çoktan ertelendiğini belirtiyor.

Devlet ise, karar verme sürecindeki gecikmenin nedenini, projenin mali modeli hakkındaki şüphelerine, firmanın güvenilirliğine ve yeni teknolojilerin kullanımına bağladı.

Başsavcı yardımcısı Gilberto Blanco "Bu hassas süreç en yüksek çevresel standartlar ve yönetmelikler ile yürütülmelidir" diyor.

Bucaramanga Valisi Rodolfo Hernández ise ilgili sözleşmenin 20 gün sonrasına ertelendiğini söyledi.

Santander vekili Edgar Suárez'in yaptığı açıklama doğrultusunda şirket, teklif sürecinde firmalardan "projeyi yürütmek için mali güce sahip olmak" gibi herhangi bir belge istenmediğini ve bu bilgi olmadan "hiçbir sigorta şirketinin garanti poliçesi sağlamayacağını" belirtmiş.

Suárez bu durumun genellikle paravan şirketlerde yaygın olduğunu belirtiyor.

Ancak, şirketin avukatı William Zambrano Cetina ise, bu garanti poliçesinin olmamasının tek nedenin projenin koşullarında bu gerekliliğin açık bir şekilde belirtilmemiş olmasına bağlıyor ve "teklifi sunduktan sonra bahsedilen bu söylemlerden sonra, bunun artık mümkün olmayacağını" dile getirdi.

4 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Örn. 1+3 için cevabı 4 olarak girin.